Това не е заболяване в истинския смисъл на тази дума, но според най-новите данни от него страда всяка пета жена на възраст от 25 до 40 години.
За първи път терминът “предменструален синдром” се е появил през 1931 г., когато английският психиатър Робърт Франк е обърнал внимание, че силно изразените емоционални и психически реакции при жените обикновено са свързани с втората фаза на менструалния цикъл.
Макар че над 70 г. медицината се опитва да даде обяснение на състоянието, и до днес няма единно мнение за природата на ПМС. Съществуват повече от 40 теории, но нито една от тях не разполага с достатъчно доказателства.
Хормоните са най-разпространеното обяснение. Всъщност именно него е предложил и д-р Робърт Франк. Според него, през последната седмица от цикъла в кръвта се променя съотношението между естрогена и прогестерона, което води до дисбаланс.
Според теорията на водната интоксикация, ПМС е породен от нарушенията във водно-солевия обмен в организма.
Според теорията за недостига на витамини, причината за този синдром е липсата на витамин В6, магнезий, калций и цинк.
Съществува и психосоматична теория...
И докато учените търсят причината, жените, страдащи от ПМС се стремят да разрешат проблема.
Типът на ПМС зависи от това, какви симптоми тревожат най-често жената. Ако емоциите се сменят доста често, т.е. налице са бързи и резки преходи от желание за плач до желание за смях, става дума за нервно-психологична форма на ПМС.
А ако с наближаването на цикъла се появява мигрена, виене на свят и гадене, то става дума за цефалгична форма на ПМС.
При болезнено подувате на гърдите, оток на ръцете и краката и силно изпотяване може да се говори за оточна форма на ПМС.
Ако симптомите при всяка една от тези форми изчезват с настъпването на менструацията, няма причина за безпокойство - подобен ПМС едва ли ще прогресира. Но пък може и...
здраве.бг
0 коментара:
Публикуване на коментар