Млечните жлези при жените са особено чувствителни към действието на различните болестотворни фактори, като се започне от въздействията на околната среда и се завърши с вътрешните сривове в организма.
През последните години ясно се наблюдава тенденцията за увеличаване на заболяванията на млечните жлези - 6 от 10 жени над 40-годишна възраст страдат от някакво заболяване на млечните жлези.
Млечните жлези при жените са особено чувствителни към действието на различните болестотворни фактори, като се започне от въздействията на околната среда и се завърши с вътрешните сривове в организма.
През последните години ясно се наблюдава тенденцията за увеличаване на заболяванията на млечните жлези - 6 от 10 жени над 40-годишна възраст страдат от тази патология. Заболяванията се срещат и на по-млада възраст – при всяка 4-та жена до 30 години.
Едно от най-разпространените доброкачествени заболявания на гърдата е фиброзно-кистозната мастопатия наричана още болест на Реклю (описана от учения през 1887 г.). Повечето от специалистите днес смятат, че причината за болестта са хормоналните нарушения, към които млечните жлези са много чувствителни. Най-често мастопатията се развива на фона на нарушена хормонална регулация на менструалния цикъл.Доста жени страдат от болка в млечните жлези (масталгия), които стават болезнено напрегнати и чувствителни при докосване (мастодиния). Болезнеността се появява няколко дни преди началото на менструацията и само при 1/4 от жените има постоянен характер и се засилва по време на цикъла.
Друга проява на болестта на Реклю е наличието на незначителни по количество светли или светло-сиви секрети от зърното, които понякога могат да бъдат примесени с кръв.
При самостоятелно изследване на гърдата се откриват и уплътнения (от няколко милиметра до 1 см) под формата на малки зърна, които като правило не се напипват в хоризонтално положение. В някои случаи могат да се открият и по-големи образувания – кисти на млечните жлези - единични или множествени, които не изчезват и при легнало положение. За потвърждаване на такава диагноза е необходима консултация с гинеколог и мамолог.
Лечението се подбира от лекаря индивидуално за всяка конкретна жена, като се отчитат редица фактори. В някои случаи се прибягва до диети (храни с намалено съдържание на мазнини и повече целулоза). Лекарите често съветват да се намали употребата...
здраве.бг
0 коментара:
Публикуване на коментар